Ateny – przeszłość i teraźniejszość

Stolica Grecji to raj dla miłośnika starożytności, dobrego jedzenia i…kotów

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/ateny-grecja-staro%C5%BCytny-2373864/

Słowo Ateny elektryzuje każdego miłośnika historii. Partenon, Hefajstejon czy świątynia Zeusa Olimpijskiego to znane prawie każdemu zabytki tego miasta. Szczególnie warto odwiedzić Akropol Ateński, gdzie oprócz zabytków, rozpościera się niesamowity widok na panoramę całego miasta. Potężna flaga Grecji oraz nadal widoczne pozostałości tureckiego fortu przypominają trudną historię tego kraju. Miasto jest szczególnie przyjazne studentom, gdyż w zasadzie na wszystkie atrakcje po okazaniu legitymacji studenckiej można wejść za darmo!

Schodząc ze wzgórza w przeciwną stronę niż główne wejście, można natknąć się na mnóstwo wylegujących się w Słońcu kotów. Zanurzając się w uliczki położone u stóp  świątyń również można się na nie natknąć. Dla mnie jako miłośnika tych futrzaków była to niezwykle miła niespodzianka. Godzinami można siedzieć w jednym z licznych lokali lub kawiarni i obserwować życie miasta wraz z jego ludzkimi i zwierzęcymi mieszkańcami.

Kuchnia również może urzec. Souvlaki bo o nich tu głównie mowa składają się z kawałków mięsa wieprzowego lub kawałków kurczaka serwowanych wraz z plackiem pita oraz różnymi dodatkami warzywnymi czy nawet frytkami. Skosztować można ją w jednym z setek różnego rodzaju lokali gastronomicznych rozsianych wokół Akropolu. Klimatyczne uliczki wręcz zachęcają do pozostania w nich na dłużej. Co ciekawe, ateńczycy z wielkim zamiłowaniem piją mocną, mrożoną kawę. Przy panującym w tym rejonie świata klimacie jest to jak najbardziej wskazane.

Jest to zarówno wielka metropolia i największe miasto Grecji, a zarazem z łatwością można znaleźć liczne miejsca gdzie znika szum samochodów i tłum turystów. Unikalne zabytki, temperatura, przyjemna zarówno latem jak i wiosną czy jesienią oraz rosnące wprost przy ulicy pomarańcze czynią z Aten miejsce szczególne, do którego chce się wracać.

Źródło: https://www.publicdomainpictures.net/pl/view-image.php?image=221401&picture=ateny-rynek-odkryty