Avatar na Ziemi

Z pewnością większość z Was widziała film „Avatar” i zachwycała się pięknem księżyca Pandora i gór Alleluja. Nic w tym dziwnego, przedstawiony tam krajobraz był rzeczywiście przepiękny, wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest na „wyciągnięcie ręki”.

Góry Tianzi, bo o nich mowa – stały się inspiracją dla krajobrazu stworzonego w filmie Avatar. Te wyłaniające się zza mgły górskie szczyty położone są w Parku Narodowym Zhangjiajie w chińskiej prowincji Hunan.  Około 3 miliardy lat temu na tym terenie znajdowało się morze. Współczesny krajobraz jest jego odsłoniętym dnem, które uległo procesom erozji. Obecnie teren rezerwatu zamieszkuje kilka plemion, pochodzących z trzech grup etnicznych: Tujia, Miao i Bai.

Mgła otaczająca „wieże” sprawia, że skalny las wydaje się wisieć w powietrzu.

Las skrywa wiele tajemnic. Erozja i kwaśne deszcze wyżłobiły wapienną podstawę gór dając początek jaskiniom, które można znaleźć u podnóży. Tam znajduje się podziemny system jezior i rzek. Są to jednak miejsca bardzo niebezpieczne, ze względu na miękki wapień, który jest niestabilny i podatny na tworzenie się zapadlin.

Istnieją tu także dwa naturalne mosty. Tanxia Diyi Qiao ma 40 m długości i 10 m szerokości, a jego grubość wynosi 15 m. Znajduje się 357 m ponad doliną i jest prawdopodobnie najwyżej zawieszonym naturalnym mostem na świecie.

Legenda

Wokół gór Tianzi krąży kilka legend. Pierwsza z nich mówi o tym, że swą nazwę zawdzięczają niejakiemu Xiang Dakun., wywodzącemu się z mniejszości Tujia. Dakun poprowadził swój lud przeciw żołnierzom Imperatora, walki trwały 40 dni zanim Tujia zostali pokonani.

Xiang Dakun miał walczyć do ostatniej chwili, nim został zapędzony na skraj urwiska i stracił życie skacząc w przepaść. Po śmierci jego ukochana pokryła urwisko kwiatami, które rosną tam do dziś.

Według innej legendy, szczyty Tianzi są w rzeczywistości pędzlami, którymi pisał Xiang Dakun. Po jego śmierci zamieniły się w kamień, a jedna z gór została nazwana nawet Yubi Feng, co oznacza „szczyt pióra pisarza”.

Ostatnia z legend mówi, że Tianzi oznacza Syna Nieba i jest tytułem zarezerwowanym dla cesarza. Jednak zbuntowany Xiang Dakun sam przyjął to imię zanim stracił życie walcząc za swój lud, a na jego część nazwano góry.