Berlin – miejsce dla każdego

Pięć lat temu pierwszy raz wybrałam się na wycieczkę do Berlina. Jak większość ludzi, kojarzyłam miasto z Bramą Brandenburską oraz monumentalnym budynkiem Reichstagu. Okazało się, że miejsc, które trzeba zobaczyć jest zbyt dużo, aby zwiedzić je w czasie tak krótkiego pobytu. Każdy plac ma swoją historię, każda ulica odmienną atmosferę, a każda dzielnica inny charakter. Wracałam do Berlina wielokrotnie i zawsze odkrywałam coś nowego. Nie zawsze było to miejsce popularne wśród turystów. Wystarczyło przejść się do pobliskiej kawiarni, a mieszkańcy z przyjemnością opowiadali o ich zwyczajach i historii miasta.

 

Wyjątkowym przeżyciem było dla mnie oglądanie Belina z najwyższego punktu obserwacyjnego w mieście – wieży telewizyjnej. Choć potrzebna jest rezerwacja, a cena za wejście wysoka, było warto.

Jedną z ładniejszych budowli był Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, który został zniszczony podczas bombardowania w listopadzie 1943 r. Jego pozostałości oraz neogotycki styl są kontrastem dla nowoczesnych konstrukcji wokół.

Mimo że Berlin zachwyca historią i architekturą, najważniejsza dla mnie jest jego groteskowość. Przeróżne style, kultury, ludzie. Za każdym razem, gdy tam przebywam, czuję, że jestem u siebie, ponieważ nikt nie zostanie tam nazwany „dziwnym”, niemniej każdy jest wyjątkowy.