Martwe bo słone

Czy możecie sobie wyobrazić zbiornik wodny, utonąć w którym praktycznie niemożliwie? I przy czym utonąć nie uda się nie dlatego, że tam nie jest głęboko, a dlatego, że woda po prostu dosłownie wypycha na zewnątrz. Uwierzyć w to jest ciężko. Zwłaszcza człowiekowi, który nigdy nie spotykał się z czymś podobnym i nie może sobie tego wyobrazić. Kiedyś w dzieciństwie na pewno słyszeliście o takim dziwnym zjawisku, kiedy na powierzchni wody dosłownie można sobie usiąść i czytać gazetę. Najprawdopodobniej, nawet widzieliście obrazki, na których można było to zobaczyć. Mimo, że uwierzyć w to ciężko, fakt jest faktem.

Największym słonym zbiornikiem wodnym jest Martwe morze, co znajduje się na terytorium Izraelu, PalestynyJordanii. Toż, odpowiadając na pytanie „Gdzie znajduje się martwe morze”,musimy wspomnieć kraje, które położone są na styku Eurazji i Afryki.

Większość współczesnych naukowców uważają Martwe morze za jezioro, nie zważając na nazwę. Jezioro, oprócz tego, że to największy słony zbiornik wodny, ma inne dziwne charakterystyki. Położone jest niżej poziomu morza na 430 metrów i z każdym rokiem zwiększa się w przybliżeniu na jeden metr. Mając stosunkowo niewielkie rozmiary – 67 kilometrów długości i 18 szerokością – jezioro otrzymało światową popularność i nazwę morza.

Martwe morze dziś

Martwe morze dziś przeżywa czas ekologicznej katastrofy. Z każdym rokiem poziom wody zmniejsza się w przybliżeniu na 1 metr do roku. To w dużum stopniu wpływa na środowisko, nie mówiąc już o turystycę, która poniesie znaczne straty. Przy czym straty poniosą nie tylko kraje, na czyim terytorium rozmieściło się to słone jezioro, ale i państwa, co znajdują się obok, – Egipt, Turcja i tak dalej.

Nazwa morze Martwe też zdobyte nie bez powodu. Ze względu na niezwykle agresywne środowisko w nim nie znajdują się ani ryby, ani inne zwierzęta, z wyjątkiem kilku gatunków bakterii. Tak i otacza morze martwe pustynia. Jednak, w rzeczywistości, okolicy morza Martwego nie są tak martwe. Znajdują się tu wspaniałe miejsca do rekreacji i turystyki, gdzie lubią przyjeżdżać nie tylko Izraelici, ale i liczni goście z innych krajów. Niesamowite zdjęcia z wakacji nad morzem Martwym i wideo o tym pięknym terenie można zobaczyć na stronach internetowych niemal wszystkich firm turystycznych oferujących wycieczki do Izraela. W jego południowej części koncentrują się najbardziej popularne uzdrowiska z morza Martwego: Ein Bokek, Neve Zohar. W kurorcie znajduje się wiele hoteli, wśród nich takie znane jak Leonardo, Crowne Plaza, Isrotel i inne, odnowy biologicznej i centrum handlowe. Wszystkie te miejsca są piękne i bardzo popularne wśród atrakcji turystycznych w okolicy morza Martwego.