Miasto NAJ!

MIASTO NAJ

Wiele osób po zobaczeniu tytułu pomyśli sobie o Nowym Jorku, albo innej wielkiej aglomeracji. Miasto, które posiada mnóstwo marzeń i nieustannie je realizuje położone jest w zupełnie innej część świata. Współcześnie jest to jedno z najbardziej pożądanych miejsc, położone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Dubaj.

Nie sposób nie zachwycić się miastem, które powstało z niczego na terenie pustynnym.

Dubajczykom nie można odmówić wytrwałości. Zaledwie pięć lat zajęło im wybudowanie najwyższego budynku na świecie – Burj Khalifa. Wieżowiec ma 829 metrów wysokości i posiada aż 163 piętra użytkowe. Spoglądając na panoramę Dubaju z lotu ptaka jest on nie do pominięcia. Na 124. i 125. znajdują się popularne tarasy widokowe, często uczęszczane przez turystów, którzy ochoczo zdobywają szczyty najwyższego budynku świata. Każdego wieczora na budynku wyświetlane są iluminacje z dźwiękiem, jest to widok, którego nie da się opisać słowami. To trzeba zobaczyć na własne oczy!

Nieopodal tej architektonicznej perełki wybudowane zostało największe centrum handlowe The Dubai Mall, którego powierzchnia wynosi 112,4 ha; znajduje się tam 1200 sklepów, 120 kawiarni i restauracji. Cechą wyróżniającą to miejsce jest bezsprzecznie akwarium, w którym znajduje się 10 milionów litrów wody, a pływa w nim ponad 33 tysiące okazów zwierząt morskich w tym 400 rekinów.

A może na narty?

Innym przykładem pomysłowości mieszkańców Dubaju jest stworzenie stoku narciarskiego (TAK W DUBAJU! GDZIE ŚREDNIE TEMPERATURY ZA DNIA WYNOSZĄ 40 STOPNI!) Jest to pierwszy kryty ośrodek narciarski na Bliskim Wschodzie liczy dwa wyciągi orczykowe oraz czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. W pobliżu stoków zlokalizowany jest snowpark, którego  powierzchnia to aż 3000 m²! Jest to największy tego typu zamknięty obiekt na świecie. Dodatkowo kilka razy dziennie wypuszczane są pingwiny, które można spotkać podczas odwiedzania ośrodka.

 

Znaczna większość społeczeństwa uważa, że hotele pięciogwiazdkowe są luksusowe. W Dubaju powstał SIEDMIOGWIAZDKOWY hotel o nazwie Burj al- Arab. Budowę hotelu zakończono w 1999 roku, jednak wygląda on bardzo współczesnie i nie widać na nim absolutnie zęba czasu. Co ciekawe, hotel oferuje swoim gościom wyłącznie apartamenty ( w większości hoteli apartamenty są dostępne w ograniczonej liczbie jako najbardziej luksusowe pokoje); jest ich aż 202.

 

To tylko kilka przykładów z „Miasta NAJ”. Zachęca ono do odwiedzenia?

autor: Kamil W.