Kraj bez ludzi

Afryka nazywana inaczej Czarnym Lądem to najstarszy kontynent na świecie. Zajmuje ok. 20 mln km², czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej świata. Afryka to kontynent ogromnych pustyń, masywnych gór, lasów tropikalnych oraz najdłuższej rzeki świata, czyli Nilu.

Kontynent afrykański jest najbiedniejszym i najmniej rozwiniętym kontynentem, a  PKB wynosi zaledwie 2,4% światowego PKB. Ponad 40% afrykańskiej populacji to analfabeci. Duża część Afryki ma klimat tropikalny lub pustynny, większość ludzi nie ma dostępu do wody. Afrykę zamieszkuje ponad 1 miliard ludzi, którzy komunikują się ponad 1000 różnymi językami. Najbardziej zaludnionym krajem jest Nigeria (190 mln), najmniej zaludnione są Seszele (83 tys.), natomiast najrzadziej zaludnionym jest Namibia (2,6 os/km²).

Namibia

Namibia to państwo w południowo-zachodniej części Afryki. Nazwa kraju pochodzi od słowa „namib”, co w języku nama oznacza „olbrzymi”, a w innym tłumaczeniu „miejsce gdzie nic nie ma”.  Namibia jest jednym z najmniej zaludnionych krajów na świecie, tylko Grenlandia, Wyspy Falklandzkie, Mongolia i Sahara Zachodnia mają mniej ludzi na kilometr kwadratowy. Rdzennymi mieszkańcami kraju jest ludność San zwana potocznie Buszmenami. Do dzisiaj przetrwało ich około 35 000, jednak niewielu z nich praktykuje tradycyjne zwyczaje. Namibia przez swoje uwarunkowania geograficzne jest najrzadziej zamieszkałym krajem w całej Afryce. Można jeździć cały dzień i nie spotkać żadnego człowieka. Zamieszkują ją jedynie dwa miliony ludzi, bardzo mało szczególnie, że Namibia jest 2,5 razy większa od Polski. Jej językiem urzędowym jest język angielski. Namibia ma średnio 300 słonecznych dni w roku. Średnia temperatura wynosi w styczniu 30°C (nocą 17°C) , w lipcu 20°C (nocą 7°C).

Pustynie

Namibia to królestwo pustyni, gdzie deszcz pada kilka razy w roku. Jest bogata w  rozległe parki narodowe, bezkresne pustynie, plaże z rubinami, skaliste szczyty i płaskowyże oraz nawet rzeki i bagna.  Największą pustynią jest pustynia Namib, którą uważa się za najstarszą na świecie, ma około 80 mln lat.  Jest to jeden z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie. Rocznie opady wynoszą zaledwie 10–14 mm. Zwykle występują tylko raz na kilka lat i tylko przez kilka dni.

Fauna i flora

Rząd Namibii poważnie traktuje ochronę naturalnego środowiska. Ponad 40% powierzchni kraju jest pod pewnym rodzajem ochrony z czego 18% zajmują parki narodowe i rezerwaty. To także pierwszy afrykański kraj, który wpisał ochronę środowiska do swojej konstytucji. Panują tu skrajnie nieprzyjazne warunki: wysokie temperatury w dzień, niskie w nocy, porywisty wiatr, brak wody i pożywienia. Nie odstrasza to jednak wielu mniejszych i większych stworzeń, które decydują się wybrać Namibie na swój dom. Na pustynnych obszarach żyją między innymi antylopy, zebry, szakale i strusie. Zwierzę, które najlepiej przystosowało się do życia w tak trudnych warunkach, antylopa Oryks, wybrana została na symbol Namibii.

Hoba

20 km od Grootfontein znajduje się największy na świecie meteoryt, zwany Hoba. Meteoryt został znaleziony całkiem przypadkowo. Farmer, który orał wołami swoją ziemię, usłyszał zgrzyt lemiesza pługu o metal. Przeszkoda była na tyle duża, że nie dała się wydobyć i uniemożliwiała dalszą orkę Wkrótce potem naukowiec Jacobus Hermanus Brits odkopał znalezisko i zidentyfikował je jako meteoryt. Szacuje się, że spadł 80 tysięcy lat temu. Waży 50 ton, jego skład chemiczny to żelazo w 86%. Ponadto ma nietypowy kształt – jest bardzo płaski. Ten kształt mógł spowodować, że ten wielokrotnie odbijał się od atmosfery Ziemi jak kaczka puszczana na wodzie tracąc przy tym swoją prędkość.

Wielkie przestrzenie, super krajobrazy, intymny kontakt z naturą, ludzie z dawnych epok, bez tłumów turystów – to właśnie Namibia. To niezwykłe miejsce jest pełne dziewiczej przyrody, niepowtarzalnych krajobrazów, istnieje możliwość poznania dawnych kultur na żywo. Jeśli 13 stycznia 2019 roku nie będzie końca świata, koniecznie trzeba zaplanować wycieczkę do tego wyjątkowego kraju.

 

DZ