Morskie Organy

Zadar od 2005 roku może się poszczycić wspaniałą atrakcją turystyczną jaką są jedyne na świecie morskie organy.  Stworzone zostały przez Nikolaia Bašića, który wykorzystując polietylenowe rury o różnych długościach i szerokościach oraz morskie fale stworzył na kamiennych schodach zadarskiej promenady miejsce, które przyciąga już z daleka swoim hipnotyzującym dźwiękiem i sprawia, że trudno przejść obok niego obojętnie. Organy odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach, w które można się wsłuchać odpoczywając na kamiennych schodach skąpanych w słońcu i podziwiając piękne morze.

Architekt rok po ukończeniu prac nad morskimi organami otrzymał europejską nagrodę w dziedzinie wykorzystania przestrzeni publicznej.

Nocą organy stają się jeszcze bardziej wyjątkowe dzięki Pozdrowieniu Słońca, które również jest położone na promenadzie. Ma kształt koła o średnicy 22 metrów i składa się z kilkuset szklanych płyt solarnych, które ładują się w ciągu dnia energią słoneczną, a nocą emitują kolorowe światło. Magiczna gra światła i dźwięki rozbijających się fal oraz grających organów sprawiają, że noce w Zadarze stają się niezapomniane.