(O)Polska Wenecja

Podróże od zawsze były moją pasją. Będąc jeszcze w liceum, chętnie brałam udział w wycieczkach organizowanych przez moją szkołę – po najpiękniejszych zakątkach naszego kraju, ale i  również świata…

Jednym, z najwspanialszych miejsc, jakie dane mi było zobaczyć są niewątpliwie Włochy.
Florencja, Wenecja i Rzym –  to właśnie te miasta udało nam się zwiedzić.
I choć ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło Koloseum, to jednak mnie w pamięci szczególnie zapadła Wenecja…

Malownicze, wąskie uliczki przypominające pełne barw obrazy, gondole płynące pomiędzy nimi, sklepy na wystawach których można było oglądać coraz to piękniejsze, słynne, weneckie maski i romantyczny klimat sprawiły, że do tej pory bardzo chętnie powracam tam wspomnieniami.

Plac św. Marka znajdujący się w najstarszej części Wenecji, bazylika św. Marka czy Most Rialto, to jedne z najbardziej znanych zabytkowych miejsc na świecie. Przy tym cała magia otaczająca to „miasto na wodzie” sprawia, że ciężko jest stamtąd wyjeżdżać.

Z ogromnym żalem powracałam do Polski. Zaczęłam się, więc zastanawiać, czy w naszym kraju jest takie miejsce, które chwyta za serce i choć w połowie oddaje klimat i piękno Weneckich uliczek, ku mojemu zdziwieniu udało się takie miejsce znaleźć.

Mowa tu o naszym dolnośląskim, pięknym mieście – Opolu. A konkretnie, o jego fragmencie nazywanym często „Opolską Wenecją”.

Kąpiące się w Młynówce zabytkowe kamieniczki, domy, które wręcz „zanurzają”  się w wodzie i przeglądają w jej lustrze do złudzenia przypominają widoki, jakie możemy zobaczyć będąc w tym pięknym włoskim mieście.

Młynówka spełniała bardzo ważną rolę handlową, niegdyś nad jej brzegiem znajdował się port z miejscami przeładunkowymi oraz magazynami, to właśnie tutaj mieściło się wiele przedsiębiorstw. Dziś to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, do którego przybywają turyści z wielu zakątków naszego kraju. Kafejki, deptaki i malowniczy widok we włoskim klimacie, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przez chwile poczuć się, jak na prawdziwych zagranicznych wakacjach.

Stosunkowo niedawno dowiedziałam się o istnieniu  tego miejsca i postanowiłam, że z pewnością w najbliższym czasie, po kilku latach znów odwiedzę „Wenecję” –  tym razem w polskim wydaniu.

 

źródło: https://turystyka.wp.pl/wenecja-6047497841742465c

 

źródło: https://www.itaka.pl/city-break/wlochy/wenecja,VCECITY.html

 

https://www.globtroter.pl/zdjecia/218034,polska,opole,opole,opolska,wenecja.html

 

źródło: http://forumrot.pl/opole-panaorama-mlynowki-opolska-wenecja/