Skalne miasto – Petra

Jeden z cudów świata, który zdecydowanie trzeba odwiedzić – Petra. Przez setki lat miejsce ukryte, kompletnie nieznane. Dzisiaj oblegane przez dziesiątki tysięcy ludzi.

Jest to miejsce, które zdecydowanie trzeba odwiedzić będąc na wakacjach w tamtym regionie.
Co do samej lokacji, brama wejścia do Petry znajduję się w Jordańskiej miejscowości Wadi Musa odległej około 130 km od Akaby.

Zwiedzanie Petry nie zalicza się do najtańszych. Trzeba mieć na uwadze kwestię transportu na miejsce. Najprostszą metodą dotarcia będzie wybór taksówki, jednak cena będzie dosyć wysoka (około 300-400 zł) dlatego warto byłoby rozejrzeć się za autobusikiem, który dowiezie nas na miejsce za dużo niższą kwotę (około 40 zł). Kolejną sprawą są bilety wstępu, których cena waha się w okolicy 260 zł.

Jeżeli chodzi o atrakcję to na samym początku czeka główny szlak ciągnący się przez 1,5 km wąwóz Al-Siq.

Na jego końcu wyłania się najbardziej rozpoznawalna budowla starożytnego miasta Nabatejczyków tzw. Al-Khazneh, przez Beduinów nazwana Skarbcem Faraona.

Spod skarbca ulicą Fasad można dotrzeć do wykutego w litej skale ogromnego teatru, który może pomieścić do 10 tysięcy widzów, a zaraz za nim dojść można do grobowców królewskich (grób Urny, Koryncki oraz Pałacowy).

W niedalekiej odległości od Grobowców Królewskich położona jest główna świątynia Petry zwana Pałac Córki Faraona, na  wysokości której kończy się główny szlak zwiedzania.

Jeżeli nie są Ci straszne wysokie temperatury czy kilometrowe spacery to Petra jest miejscem, które musisz koniecznie zobaczyć.