Tam, gdzie nasze ślady

Każdy ma swoje miejsca, w których lubi przebywać, lub w których chciałby przebywać. Cały świat jest piękny i warto go zwiedzić. Mówi się, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. A może właśnie warto zauważyć to naj w naszym najbliższym otoczeniu.

Moim najlepszym i najukochańszym miejscem jest moje rodzinne miasto – Częstochowa. Może nie jest najpiękniejsze, ale i tak bardzo ładne. To tam się wychowałem. Tam jest moja rodzina i moi przyjaciele. Tam jest całe moje życie, chociaż większą część czasu spędzam w innym mieście. Jak większość młodych mieszkańców, chciałem uciec do większego miasta, by mieć większe szanse na rozwój. Okazało się jednak, że są rzeczy ważniejsze. Wartości, których się nie da ominąć i coś, co niezwykle ciągnie z powrotem do Częstochowy. A miasto samo w sobie jest ciekawe.

Częstochowa może pochwalić się alejami, które naprawdę mają swój klimat i przy tym są piękne. Zaczynają się przy placu Daszyńskiego, przebiegają przez plac Biegańskiego, przy którym znajduje się ratusz, i kończą się u bram klasztoru na Jasnej Górze. Są podzielone na trzy części. Znajdują się tam ławeczki i dużo zieleni. Pomniki na ławkach m.in. Marka Perepeczki. Wzdłuż alei ciągną się sklepy, bary, kawiarnie, restauracje. To świetne miejsce na rodzinny lub romantyczny spacer oraz wypad ze znajomymi. W Częstochowie znajduje się również Park Lisiniec, który od paru lat jest rozbudowywany i już prawie został skończony. Podobnie jak nowy park wodny. Dodatkowo w mieście znajduje się Promenada im. Czesława Niemena z niedużym, ładnym amfiteatrem. Zarówno w Parku, na Promendzie, jak i w Alejach odbywa się wiele wydarzeń i koncertów, więc, szczególnie w letnie dni, zawsze jest coś ciekawego do zobaczenia. Nad miastem czuwa pomnik Jana Pawła II, który znajduję się na Złotej Górze i ma niemal 14 metrów wysokości. No i oczywiście jest Jasna Góra, piękny klasztor, który co roku gromadzi wielu turystów i jest chyba najbardziej charakterystycznym miejscem w mieście. Z ciekawszych miejsc w mieście można  jeszcze odwiedzić  np. Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum monet i medali Jana Pawła II, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Miniatur. Ponadto w okolicy Częstochowy znajdują się ruiny zamku w Olsztynie, zalew w Mstowie oraz miejscowość Złoty Potok, w której często mają miejsca ciekawe wydarzenia.

 

Częstochowa może również pochwalić się teatrem im. Adama Mickiewicza, w którym w latach 1997–2003 dyrektorem był Marek Perepeczko, a od 2006 roku dyrektorem artystycznym jest Piotr Machalica. W mieście znajduje się również filharmonia. Oprócz wspaniałych spektakli repertuaru teatru, często gości się również inne grupy teatralne.

W Częstochowie nie brakuje drużyn sportowych. Jest tam jeden z najlepszych w Polsce klubów żużlowych Włókniarz Częstochowa, a także powracający do ekstraklasy piłkarskiej Raków Częstochowa oraz klub siatkarski AZS Częstochowa, który jednak od paru lat nie potrafi wrócić do czołówki. Oprócz tych trzech drużyn w mieście jest wiele innych klubów. Jeżeli jedna z drużyn ma słabszy okres, to inna zapewnie ogrom emocji i daje radość mieszkańcom.

I to w sumie tyle. Może nie wszyscy mają się czym zachwycić w tym mieście. Jest nieco inne, może właśnie dzięki temu ciekawe. Może brak tam wielu interesujących atrakcji, ale miasto ma swój klimat, swoje wyjątkowe miejsca warte zobaczenia. I ciekawą historie, którą warto poznać, ale której przytaczać nie będę. Dla mnie to miasto jest naj, bo jest „moje”.

Wiele osób nie docenia swoich rodzinnych miejscowości, szczególnie jeśli nie oferują one szansy rozwoju. Ale to właśnie w tych miejscach się wychowywaliśmy, dorastaliśmy i zbieraliśmy pierwsze doświadczenia. To tam kształtował się nasz charakter. I bez względu na to, gdzie znajdziemy się w przyszłości, warto pamiętać, skąd pochodzimy. Pamiętać, gdzie jest nasz dom, nasza rodzina. Wracać tam z uśmiechem i z przekonaniem, że w tym miejscu jest coś dla nas wyjątkowego, jest ślad naszego dzieciństwa, naszej przeszłości. I to właśnie dzięki temu, to miejsce jest naj… najlepsze, najpiękniejsze, najważniejsze.