Węgierski ocean

Niejeden obieżyświat, w rozmowie z „geograficznym laikiem” chwaląc się, że był tu i tam zapewne zażartował, że opłynął nawet Czechy, Słowację czy Węgry. Aspekt humorystyczny jest tutaj oczywisty. Jednakże, czy aby na pewno w odniesieniu do tego ostatniego kraju, nie znajdziemy tam krzty prawdy?

budapeszt_148182213

Dunaj, druga najdłuższa rzeka w Europie przepływa przez stolicę Węgier – Budapeszt. Jej brzegi wyznaczają granice pomiędzy dwoma obszarami miasta, zachodnią Budą i wschodnim Pesztem. Mało kto natomiast słyszał o miejscu, który rozciąga się pod domami i ulicami stolicy tego państwa. Słodkowodny, ciepły ocean wypełniający fantastyczny system jaskiń i tuneli, który został odkryty dopiero w XX wieku, w dodatku przypadkiem, podczas prowadzenia wykopów pod kanalizację. Niepozorna brama do innego świata położona jest obok ruin starej łaźni tureckiej oraz porośniętego liliami wodnymi stawu. Kto przez nią przejdzie, dotrze do tajemniczych schodów, które prowadzą w dół, do otchłani. Zaledwie kilka metrów dalej stopnie się kończą – w wodzie. Wtedy wchodzimy do świata, składającego się z jaskiń, niekończących się tuneli oraz potężnych katedr znajdujących się tuż pod powierzchnią Budapesztu.

Molnár János, bo tak nazywa się to magiczne miejsce miało swój początek aż 50 milionów lat temu, kiedy to na obszarze teraźniejszej stolicy Węgier znajdowało się morze. W trakcie zderzenia płyty afrykańskiej z eurazjatycką pękło jego dno, które w międzyczasie zdążyło już wyschnąć. Woda opadowa cały czas wdzierała się do szczelin a warstwy nieprzepuszczalnych osadów uniemożliwiały jej odpływanie. Wysoka temperatura i gaz z wnętrza planety ogrzewały wodę i przez to wytwarzały ledwo wyczuwalny prąd, który do dziś utrzymuje podziemny ruch w zbiorniku.

molnarjanos.jpg

Owy system jaskiń pełen jest szybów, komór i korytarzy, dlatego aby móc zanurzyć się do wnętrza tego wspaniałego ekosystemu, nie można być początkującym nurkiem. Istnieje ryzyko utraty koncentracji oraz poczucia czasu i przestrzeni. Natomiast jeśli pokona się te wąskie gardła, można rozkoszować się kąpielą w największym krytym basenie Europy. Nurkowie mogą zaczerpnąć powietrza w jednej z kilku kopuł (przykład poniżej), w których czasami gromadzi się także dwutlenek węgla. Zbadali oni system jaskiń na odcinku aż sześciu kilometrów, schodząc przy tym na głębokość ponad stu metrów. To, co tam odkryli, zachwyca dziś odwiedzających z całego świata.

Znalezione obrazy dla zapytania molnar janos