Wyspa przypraw

UNGUJA/ ZANZIBAR / WYSPA PRZYPRAW

Unguja czyli Zanzibar – wyspa na Oceanie Indyjskim, największa wyspa Archipelagu Zanzibar, ze względu na wielkość – 1658 km oraz największą skalę rozwoju  przyjęła się prostsza nazwa  Zanzibar. Wyspa w całości należy do Tanzanii, jej stolicą jest miasto Zanzibar.

 

HAKUNA MATATA tzn. nie ma problemu, jest ulubionym powiedzeniem mieszkańców. Ich podejście do życia znacznie różni się od tego, z którym my mamy do czynienia na co dzień. Oni mają czas, nigdzie się nie śpieszą, nie stresują się , u nich czas płynie wolno.
Ludzie zamieszkujący Zanzibar obecnie utrzymują się w dużej mierze z turystyki. Europejczykom wydawać się może , iż panuje tu skrajna bieda. Nic bardziej mylnego. Żyją w zupełnie innych warunkach niż my, przejazd wzdłuż wyspy, może szokować, nie matu gustownych domów, zadbanych ogródków, ich domostwa są raczej skromne, dla nich to się nie liczy, dla nich ważne jest jak wyglądają. O ubiór, higienę osobistą dbają, biorącą pod uwagę ich skromne  warunki bytowe. Ich życie nie toczy się w domu, lecz dookoła niego, siedzą przed domami,  tam rozmawiają i chętnie udzielają się towarzysko.
Co ciekawe, szkolnictwo na wyspie jest obowiązkowe oraz bezpłatne do 16 roku życia. Dzięki temu, że na wyspie są złoża wody słodkiej, mogą uprawiać zboża, owoce, warzywa, dlatego na wyspie nie ma głodu.
Wyspa posiada liczne plantacje goździków oraz palmy kokosowej, a głównym towarem eksportowym są przyprawy dlatego nadano jej przydomek ” wyspy przypraw”.

Plaże
Najpiękniejsze plaże na świecie! Piękne dziewicze, piaszczyste.
Oczywiście jest ich sporo do wyboru, numer jeden zajmuje Nungwi a numerem dwa jest Kiwenga. Biały, miękki, delikatny piasek, czysta, ciepła, turkusowa woda w oceanie. RAJ…

Raj dla wszystkich
Raj dla chcących odpocząć na leżaku pod palmą z drinkiem w ręce, podziwiając okoliczności przyrody , raj dla osób, które kochają pływać w ciepłej wodzie, raj dla tych,którzy nie potrafią lub nie chcą siedzieć w miejscu. Wyspa ma wiele do zaoferowania, od sportów wodnych,  po zwiedzanie.

Najciekawsze miejsca, które trzeba odwiedzić:

1. Plantacje przypraw, na których można dowiedzieć się o wszystkich uprawach wyspy min.: goździki, cynamon, pieprz, gałka muszkatołowa, jak również kupić świeże przyprawy.

2. Stone Town – czyli miasto z kamienia, w którym mieszkał Freddy Merkury. Niestety ze względu na ich wiarę na wyspie na ma kultu Freddiego , widnieje jedynie tabliczka na budynku w którym mieszkał, nic więcej o muzyku tutaj nie usłyszymy. Charakterystyczne dla miasta są mosiężne, bogato zdobione drzwi. Kiedyś, im drzwi miały więcej zdobień tym bogatszy był ich właściciel.

3. Prison Island – wysepka oddalona od Stone Town ok. 30 min drogi łódką, kiedyś wyspa więzienna, którą obecnie zamieszkują żółwie olbrzymy. Każdy z nich ma na skorupie napisaną liczbę lat. Najstarszy osobnik ma 190 lat.

 

Na koniec pragnę dodać, że atrakcją ( uwaga tylko dla wytrwałych ) jest samo lotnisko! W niczym ono nie przypomina standardowych lotnisk, które znamy. Nie posiada ono nawet taśmy do walizek, pracownicy lotniska ręcznie wywożą wszystkie walizki prosto w ręce właściciela i jak to na Zanzibarze wszystko trwa trochę dłużej. Niezapomniane przeżycie!

Niesamowite, magiczne, tropikalne to tylko kilka przymiotników opisujących Zanzibar.

Słowniczek z najważniejszymi i najłatwiejszymi słówkami:

HAKUNA MATATA – nie ma problemu
JUMBO – cześć
POLE POLE – powoli
KARIBU – zapraszam
ASANTE SANA – dziękuje bardzo