Zła woda w Dolinie Śmierci

Badwater to niewielkie słone jezioro, położone w Parku Narodowym Death Valley w Kalifornii. Jest zbiornikiem endoreicznym co oznacza, że dopływ wody równoważony jest przez parowanie. Tego typu jeziora, choć mogą powstać w każdym klimacie, występują najczęściej na gorących, pustynnych terenach.

Kalifornia i Park Narodowy Dolina Śmierci

Obszar na którym znajduje się Badwater uznawany jest za najniżej położony punkt w Ameryce Północnej – 86 metrów poniżej poziomu morza. Temperatura powietrza w lipcu może sięgać 55, a gruntu nawet 100 stopni Celsiusza, co sprawia, że w słoneczne dni możliwe jest smażenie jajek bez użycia dodatkowych źródeł ciepła. W odległości zaledwie 136 km znajduje się najwyższy szczyt Kalifornii i kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, Mount Whitney – 4421 metrów nad poziomem morza.

Powierzchnia Badwater pokryta solą.
Mounth Whitney – wschodnie zbocze

Trzeciego sierpnia 1977 roku, Al Arnold, mierzący blisko dwa metry i warzący dziewięćdziesiąt kilogramów pięćdziesięciolatek  postanowił wyruszyć z Badwater, przebiec Dolinę Śmierci (Death Valley) i wspiąć się na szczyt Mount Whitney. Wcześniej dwukrotnie próbował dokonać tej sztuki i w obu wypadkach musiał się poddać. Trzecie podejście miało być jego ostatnią próbą, jak się okazało – udaną. Po blisko osiemdziesięciu godzinach od startu Al Arnold zdobył szczyt.

Al Arnold na szczycie Mount Whitney

W ten sposób rozpoczęła się historia legendarnego Badwater Ultramarathon, jednego z najtrudniejszych biegów na świecie. Dziś jego trasa liczy dwieście siedemnaście kilometrów, a najlepsi biegacze pokonują ją w czasie poniżej dwudziestu pięciu godzin. Rekordzistą jest Pete Kostelnick, który w 2015 roku pokonał Badwater w dwadzieścia jeden godzin i pięćdziesiąt sześć minut.